banner

Co mówić częściej osobom, które kochamy?

banner
4 min read

Co mówić częściej osobom, które kochamy?

Niektórzy z Was są w związkach, a inni wyznają zasadę, że lepiej być singlem. To nie ważne, czy kogoś macie, czy nie, bo nawet jeżeli nie znaleźliście jeszcze swojej drugiej połówki, to w Waszym życiu na pewno jest osoba, którą kochacie. A ja dzisiaj o kochaniu będę pisał.

Czasami jestem świadkiem sytuacji, w których na przykład córka atakuje krzykiem matkę, albo z drugiej strony ojciec terrorysta, ciśnie swojego syna słowami, które być może nigdy nie zostaną mu wybaczone.

To jest naprawdę przykry obraz miłości.

Życie człowieka jest bardzo zależne, gdyby nie coś, nie byłoby czegoś – może nie brzmi to szczególnie ambitnie, ale jak przyjrzycie się sprawie bliżej, wygląda głębiej. Podam Wam przykład na podstawie genezy galerii handlowej. Najpierw musi być inwestor, który wyłoży pieniądze na ziemię i wniesienie budynku. Muszą być architekci, projektanci, budowlańcy, maszyny ciężkie i wiele innych pozostałych czynników. Budynek stoi, ale co dalej? Dalej muszą być sklepy, lokale, usługi z bogatą ofertą handlową, a w tych lokalach nie obejdzie się bez sprzedawców. Nie obejdzie się także bez osób porządkowych, konserwatorów i innych. Dopiero wtedy galerię handlową, możemy nazwać galerią handlową.

Podobnie jest z budowaniem miłości, relacji ludzkich, tych bliskich, emocjonalnych. Fundamentem są ludzie, którzy pozytywną relacją, szacunkiem, wsparciem i dobrym sercem tworzą content. Muszą wjechać czasami maszyny ciężkie, czyli tzw. kłótnie – które są dobre dla związku – po deszczu zawsze wychodzi słońce. Nie obejdzie się także bez innych osób –  które powinny być. W partnerstwie (miłości), nie można zamykać się na cały świat i ślepo gapić się sobie w oczka – chociaż ja mógłbym 🙂

O budowaniu miłości i pozytywnych relacji można by pisać bez końca. W dzisiejszym wpisie z wielką przyjemnością przedstawię Wam wspomniany content miłości. Czyli co wyznawać częściej osobom, które kochamy? Wskazówki oparte na moim życiu i podejściu do kochania.

1.

Ile razy mamy pretensje do drugiego człowieka, ile razy się złościmy i ile razy wypowiadamy ostre słowa w złości, których później żałujemy? Jednak jesteśmy tylko ludźmi, którzy popełniają błędy. Złość i irytacja jest wpisana w miłość. Warto pamiętać, aby odwrócić kartę i chwalić za to co dobre. Odpowiedzcie sobie na pytanie, kiedy ostatni raz pochwaliliście osobę, którą kochacie za coś co zrobiła dobrze?

2.

Wskazówką nr dwa na mojej liście jest komplement, który jest bardzo rzadko wypowiadany. Istnieje w naszej podświadomości, ale nie mówimy go. Ważne jest, aby mówić, to co się czuje na głos. Żyjemy w dobie ciągłego wyścigu szczurów, jeden stara się być lepszy od  drugiego. Aby być faktycznie najlepszym, muszą być spełnione odpowiednie warunki i musi być wsparcie. Powiedz czasami komplement typu:

Kochanie, jesteś najlepszy/a w tym co robisz.

Jesteś najwspanialszym/ą mężczyzną/kobietą jakiego/jaką mogę mieć…

3.

Na trzecim miejscu jest najważniejszy człowiek na świecie. Wydaje się jasne, ale warto wziąć pod uwagę, że niekoniecznie dla drugiej osoby. Uwielbiam prawić wyznania, mówiąc „jesteś najważniejszą osobą na świecie”. Miło to będzie usłyszeć partnerowi, rodzicom, czy chociażby rodzeństwu.

4.

Czasami uczucie umacnia akceptacja. Kiedy Wasza druga połówka lubi coś, za czym Wy niekoniecznie przepadacie, warto przestać walczyć, tylko zaakceptować i powiedzieć: „dobrze, kochanie, chcesz to tak rób” – w granicach rozsądku; oczywiście.

5.

Największe i najbardziej magiczne słowa, to kocham cię. Nie powinny być nadużywane, ale też nie powinny być mówione rzadko. Nie zapominajcie o tym wyznaniu.

Na pewno ciąg dalszy nastąpi, bo to nie wszystko. Gdybym Was zapytał, o czym na co dzień zapominamy, co powinniśmy mówić częściej osobom, które kochamy? – usłyszałbym?

20Komentarze

 • Zaciesz
  2014-02-08

  Stwierdzam że ze mną nie jest tak źle. Zarówno ja jak i mój partner spełniamy pkt. które wymieniłeś 🙂 Jest moją bratnią duszą. Myślę że oprócz mówienia trzeba też umieć słuchać 🙂

  Reply
 • wenus-lifestyle
  2014-02-08

  Bardzo mądry post, też nie lubię słuchać jak ludzie się kłócą, zwłaszcza obcy. To bardzo przykre ;/
  Ja staram się dużo chwalić ludzi, chociaż gdzieś czytałam że ponoć nie powinno się tego robić zbyt często, bo ludzie później się uzależniają i ciągle oczekują pochwał. A nie od dziś wiadomo, że nie powinno się żyć dla kogoś tylko dla siebie. Zatem z chwaleniem trzeba uważać 😉

  Reply
 • Sisters About
  2014-02-08

  Zdecydowanie dla mnie najtrudniejsza jest akceptacja. Staram się jak mogę, biorę kilka wdechów i się uśmiecham. Miłość bez akceptacji nie ma szans na dłuższą metę. Nawet mówienie kocham cię wydaje się łatwiejsze…:)

  Reply
 • PHATALNA
  2014-02-08

  za często powtarzane 'kocham’ może stracić na znaczeniu ale tak, gdy to czujemy bardziej powinniśmy to mówić

  Reply
 • Cocoglamy
  2014-02-08

  Świetnie piszesz, genialny blog :)))

  Reply
 • Karolina Franieczek
  2014-02-08

  Pod Twoimi punktami podpisuję się wszystkimi kończynami i dodałabym do nich jeszcze słowo „Dziękuję”. Wiele osób zapomina o tym najprostszym, ale bardzo istotnym wyrazie wdzięczności. A jak już dziękuję zostanie połączone z zasłużoną pochwałą/komplementem, etc. ludziom rosną skrzydła, czują się zmotywowani do bycia jeszcze lepszymi i korzystają na tym dwie strony. 🙂

  Reply
 • kara
  2014-02-08

  słowo kocham jest ważne jak idą za nim czyny, nie sztuką jest np. oszukiwać kogoś a potem prosić o wybaczenie i mówić, ale przecież Cię kocham, słowo to jest wartościowe dopiero wtedy, kiedy odzwierciedla prawdę:)
  pozdrawiam

  Reply
 • womanatwindow
  2014-02-08

  Zwykle nie okazujemy uczuć najbliższym nam osobom, ponieważ złudnie postrzegamy ich obecność jako pewnik. Nie wiele z nas docenia na co dzień to, że nasz partner/przyjaciel/rodzic/rodzeństwo jest przy nas. Traktujemy to jako jeden z elementów naszej codzienności. Zapominając o tym, że powinniśmy jak najczęściej wzmacniać pozytywnie osoby, które darzymy uczuciem. Niestety często najłatwiej przychodzi nam komunikowanie pretensji lub co gorsza- odreagowanie własnych niepowodzeń kosztem drugiej osoby. W końcu i tak jest z Nami. Może tak naprawdę zaczynamy doceniać ich obecność, gdy już ją raz utraciliśmy? Sama popełniłam podobny błąd. Możliwe, że nadal go popełniam. Staram się jednak jak najczęściej przekazać w drobnych gestach, ile znaczą dla mnie osoby, które towarzyszą mi w mojej codzienności. To nie jest trudne. Jeżeli nie potrafimy ubrać tego w słowa, zróbmy coś miłego. Co weekend staram się przygotować coś dla przyjaciela. Zabrać przyjaciółkę na kawę. Powiedzieć kilka miłych słów bratu. Podczas codziennej rozmowy z mamą, pytam się o ich uczucia. Od większości bliskich mi osób dzieli mnie tysiące kilometrów. Nie szukam jednak w tym usprawiedliwienia. Czasem niewielkimi gestami jesteśmy w stanie przekazać innym osobom, jak wiele dla nas znaczą. Po prostu nie zapominajmy, że Oni także tego potrzebują.

  Reply
 • Monika
  2014-02-08

  Świetnie napisane. Bardzo podoba mi się ten tekst 🙂

  Myślę, że na dzień dzisiejszy brakuje nam po prostu czasu. Chodzi o to, żeby po prostu zatrzymać się na chwilę. Ponadto, uważam, że ludzie powinni być bardziej szczerzy, nie ukrywać swoich uczuć i częściej mówić o tym, co w danej chwili myślą, co czują. Mówi się, że nie liczą się słowa, lecz czyny, ale w tym wypadku otwarte mówienie o swoich uczuciach również jest bardzo ważne.

  Pozdrawiam 🙂

  Reply
 • Ptysia
  2014-02-08

  Miłość jest piękna, ale bardzo często zapominamy jak ją okazywać.

  Reply
 • momentforme89
  2014-02-08

  Ciekawy blog. Będę tutaj częściej zaglądać.

  Reply
 • Cóż za emocjonalny wpis! 😉

  A ponieważ ze mnie też jest bardzo emocjonalna istota, to powiem tak: docenianie i motywacja na co dzień, od święta może wydawać się sztuczna i podejrzana. Ponieważ obracam się w środowisku wrażliwców wiem, że taka technika zdaje egzamin.
  Do słów mam szczególny stosunek ze względu na to, że już od kilku lat zajmuję się nimi naukowo. Cenię uczciwość słowa i konsekwencje, jakie ze sobą niesie. Dlatego tych ważnych i znaczących radziłabym nie nadużywać i wypowiadać w chwilach, kiedy rzeczywiście je czujemy całymi sobą. 🙂

  A o czym jeszcze zapominamy? Cóż, może nie tyle zapominamy, ile nie potrafimy powiedzieć: przepraszam. Chyba najtrudniejsze z trzech magicznych słów. 😉

  Reply
  • Kamson
   2014-02-09

   Ja jeszcze dołożyłbym „masz rację…”

   Reply
 • Zdeterminowana Ana
  2014-02-09

  Myślę, że jeśli już powiemy przykre słowa osobom, które kochamy, ważne, aby przeprosić, aby umieć wypowiedzieć te słowa, bo dla niektórych przychodzi to bardzo trudno.

  Reply
 • FireFly
  2014-02-09

  Zgadzam się z tobą. Często związki są zabijane przez rutynę, po jakimś czasie przychodzi moment że cały czas tylko krzyczymy na siebie i wypominamy wszystkie błędy. Czasem ludzie zapominają że miłość ciągle trzeba celebrować.

  Reply
 • MTTEAM
  2014-02-09

  Zazwyczaj w złości mówimy zbyt wiele przykrych słów, których potem niejednokrotnie żałujemy, a słowo „przepraszam” nie zawsze ma magiczną moc, zresztą często nawet zapominamy o tym słowie…

  Reply
 • DarkestEve
  2014-02-09

  Mądre rady. Uważam, że należy też codziennie wspierać, żeby ta osoba wiedziała, że ma w nas poparcie, że może zawsze i wszędzie na nas liczyć. I może po prostu takie krótkie i proste „dziękuję”? Za to, że jest, czuwa. Nie koniecznie za jakiś prezent czy przysługę.
  Pozdrawiam ciepło 😉

  Reply
 • Klaudia Chwedyna
  2014-02-09

  Cudowny post !! Tyle w niej emocji i uzuć *,* cudownie !!

  Reply
 • Paula
  2014-02-10

  Podpisuję się obiema rękami ! Najgorsze są związki z dłuższym stażem, kiedy już ludzie przestają się starać jak na początku i rozmowy schodzą na psy. Coraz mniej miłych słów, komplementów, akceptacji, coraz więcej pretensji i wzajemnego „burczenia” na siebie. Nie tedy droga. W związkach najpiękniejsze jest to, że trzeba dbać i pielęgnować je cały czas, aby miłość, gdzieś nam nie zaginęła w codzienności. 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Comment
Full Name
Work email
Website
Company Name

Zapisz się do newslettera. Więcej informacji w Polityce prywatności.