banner

DIY: Alternatywa dla wazonu – dekoracja z filcu

banner
4 min read

DIY: Alternatywa dla wazonu – dekoracja z filcu

Nigdy nie przepadałem za materiałem filcowym. Zawsze kojarzył mi się z podkładkami pod krzesła, aby nie rysował podłogi, albo ze zgniłozielonym obrusem, który podkreślał stół komisji egzaminacyjnej. Filc w moim odczuciu zawsze był takim trochę beznadziejnym materiałem, mało estetycznym.

Ale jako, że na (dawna nazwa) uwielbiam dodawać wpisy z cyklu DIY (Do It Yourself), postanowiłem przedstawić Wam nowe życie dla starego kawałka filcu, który znajdował się w moim warsztacie i nadać mu całkiem świeży wydźwięk. Jako, że jest połowa zimy, uznałem, że filc to materiał, który idealnie wpisuje się do śnieżnej aury za oknem. Jest lekko szary, fluszowy, taki ogrzewający.  Przejdźmy zatem do wykonania oryginalnej dekoracji na stół, która może być alternatywą dla wazonu.

Czas: 30 minut
Trudność: średnia

Materiały:

 • kawałek filcu
 • nożyk
 • nożyczki
 • plastikowe lub szklane fiolki
 • sznurek lub wstążka
 • kwiaty cięte i zieleń

Przygotowanie bazy

Bazą w tym przypadku będzie przygotowanie odpowiedniej formy z filcu. Filc, który prezentuję w tym wpisie kupiłem bodajże w sklepie papierniczym, grubość to około 1 mm. Duży wybór i ciekawe kolory filcu widziałem ostatnio w Empiku, ok. 2 mm grubości – myślę, że grubszy filc będzie wyglądał równie ciekawie.

Filc musisz złożyć kilkakrotnie – w zależności od szerokości arkusza i tak naprawdę rozmiaru jaki finalnie chcesz uzyskać.

Następnie musisz go zrolować, w taki sposób aby uzyskać fajną, estetyczną formę. Po dokładnym złożeniu dość mocno, ale bez przesady musisz filcowy wazon związać sznurkiem, lub wstążką.

Zainstaluj fiolki

Notorycznie nadużywam słowa „instaluj” – musicie się do tego przyzwyczaić. Zamiast „włożyć”, „przykleić”, jako synonim traktuję słowo „instaluj, zainstaluj”. Lubię to słowo, i w przeciwności do większości nie kojarzy mi się z instalacją programu w komputerze – tak na marginesie 🙂

Plastikowe lub szklane fiolki instaluj w taki sposób, aby były niewidoczne z boku. To znaczy nie powinny wystawać poza wysokość filcowego wazonu. Pamiętaj, aby przed włożeniem fiolek uzupełnić je do połowy wodą.

Niektóre kwiaty, np. tulipany, pobierają bardzo dużo wody. Jeśli do tej kompozycji będziesz miał ochotę użyć tulipany, pamiętaj o regularnym dolewaniu wody. Wygodne jest uzupełnianie wody do fiolek na przykład strzykawką.

Dokładanie kwiatów

Aby nie było monochromatycznie dodałem dwa rodzaje kwiatów: białe róże i różowe goździki. Dzięki temu kompozycja jest ciekawsza i bardziej interesująca. Staraj się umieszczać kwiaty na przemian, aby z każdej strony konkretny kwiat się powtórzył. Materiał zielony, który dodałem do swojego filcowego wazonu to Ruskus. Kupisz go w każdej kwiaciarni za około 3 zł za gałązkę. Do takiej kompozycji wykorzystałem jedną gałązkę Ruskusu.

Taaaadam! Gotowe! Podoba Wam się taka alternatywa dla wazonu?

2Komentarze

 • Iwona
  2018-01-23

  Mogłabym dostać taki upominek 🙂

  Reply
 • pirelka
  2018-01-24

  Pięknie to wygląda, super pomysł. U mnie filcowe są tylko podstawki lub maty na stół.

  Reply

Dodaj komentarz

Comment
Full Name
Work email
Website
Company Name

Zapisz się do newslettera. Więcej informacji w Polityce prywatności.