banner

Jak stworzyć dobrego vloga – WebShows

banner
4 min read

Jak stworzyć dobrego vloga – WebShows

Jakiś czas temu wpadła w moje ręce ciekawa książka „WebShows: Sekrety wideo w Internecie” – która instruuje w jaki sposób zrobić dobre wideo. Napiszę Wam o pomyśle na mojego vloga oraz opowiem jakie wrażenia wywołała na mnie książka Krzysztofa Gonciarza.

Książkę kupiłem pół roku temu i przeczytałem ją od A do Z. Często jednak do niej wracam. „Sekrety wideo w Internecie” potraktowałem jak poradnik, podręcznik, kompendium. Najważniejsze rady i wskazówki zaznaczałem długopisem i zakreślaczem. Kreśliłem wielkie wykrzykniki, aby zapamiętać, co jest najważniejsze. Ona odpowiedziała mi na pytanie: Jak stworzyć dobrego vloga – WebShows.

Książka jest napisana w niesamowicie zrozumiałym języku. Pochłonąłem ją w kilka godzin, wynosząc z niej wiele wiedzy teoretycznej i właściwie praktycznej, dotyczącej stworzenia dobrego wideo.

Krzysztof Gonciarz – autor „WebShows: Sekrety wideo w Internecie”, swoje dzieło podzielił na trzy obszerne części. Pierwsza to „Być prezenterem”, dalej „Być producentem” oraz „Być redaktorem”. Jeżeli ktoś chce tworzyć naprawdę dobry wizerunek siebie i swojego internetowego szoł, w tych trzech rozdziałach znajdzie na to przepis – dosłownie.

Książka w moim odczuciu jest bardzo osobistym tworem autora. Znajdują się autorskie porady, wskazówki, a także komentarze. W pierwszej części dowiemy się w jaki sposób pracować nad swoim głosem, jak akcentować i jak mówić, aby widz wybaczył podświadomie nasze niedoskonałości. W książce występują złote rady i opinie kolegów po fachu autora książki. Bardzo pomocny dział mówi o radzeniu sobie z krytyką. Jest to dość popularny temat wśród osób, które tworzą w Internecie. Dzięki temu zrozumiałem genezę „hejtu” oraz jakie mieć do niego podejście.  Jednak wisienką na torcie są wskazówki do prowadzenia różnych typów programów. Tutaj bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. Od vlogów, programów publicystycznych, przez wywiady, let’s play’e, livestreamy, aż w końcu coś bardzo związanego z moim przyszłym vlogiem, czyli lektor z przygotowanym tekstem.

Druga część książki jest bardziej techniczna. Odpowiada na wiele pytań związanych ze sprzętem czy oświetleniem. Opisany jest montaż wideo od podstaw, a tam różne „wskazówki i sztuczki”. Dzięki części drugiej w końcu dowiedziałem się jak powinna pracować kamera i jak odpowiednio przygotować miejsce akcji.

Część trzecia książki najbardziej mnie zainteresowała. To dzięki niej wyobraziłem sobie, jakiego vloga chciałbym prowadzić. Autor opowiada w jaki sposób tworzyć angażujące i popularne filmy. Dotyczy to oczywiście vlogów, relacji z wydarzeń, czy chociażby tego jak często należy publikować nowe filmy. Książka jest naprawdę świetna, a część trzecia szczególnie motywująca. Autor opisuje jak zwracać się do widzów, podaje przykłady, wskazuje błędy początkujących i objaśnia jak wybierać tło dźwiękowe.

Dla mnie bomba! Fajnie, że pojawiają się książki dla blogerów, vlogerów. W końcu, to nasze hobby, które doczekało się literatury, która doskonali i uczy. Jeżeli prowadzicie vloga, lub macie zamiar rozpocząć swoją przygodą z wideo w Internecie, polecam Wam tę książkę – na pewno zaprowadzi Was do wielu subskrypcji Waszego kanału.

Trzymajcie się!

22Komentarze

 • Anita
  2014-02-09

  Bardzo fajna ksiazka 🙂

  Reply
 • Mrs Vain
  2014-02-09

  Chyba muszę się z tą książką zapoznać 😉 Mam pewną wizję dot. kanału na YT i jestem ciekawa, czy jest to warte zrealizowania 🙂

  Reply
  • Kamson
   2014-02-09

   Każdy powinien realizować to, na co ma ochotę 🙂

   Reply
   • MrsVain
    2014-02-09

    Wiadomo, ale jak włożysz w coś sporo pracy a ludzi to nie zainteresuje i po 5 sekundach wyłączą Twój film to nie ma sensu. Tyczy to się również bloga, bo nie ma co się ograniczać tylko do YT 😉

    Reply
    • Kamson
     2014-02-09

     Ale zrobisz coś dla siebie, spróbujesz 🙂

     Reply
 • MAGFASHION.
  2014-02-09

  Cenne wskazówki. Na pewno w przyszłoci sie przydadzą.

  Reply
 • lamodalena
  2014-02-09

  bardzo interesująco piszesz, będę do Ciebie zgadać 🙂 książka wydaje się b.interesująca – kupię ja mojemu zięciowi – jest fachowcem w tej dziedzinie i zawsze gdy mam problem to idę do niego 🙂
  Pozdrawiam i zachęcam 🙂

  http://lamodalena.blogspot.com

  Reply
 • womanatwindow
  2014-02-09

  Muszę po nią sięgnąć. Od jakiegoś czasu myślałam nad vlogami i szukałam podobnej pozycji. Dziękuję.

  Reply
 • ciornaofca
  2014-02-09

  wow nie miałam pojęcia, że taka książka istnieje 🙂 dobrze, że o niej piszesz 😉

  Reply
 • Karolina
  2014-02-10

  Tez sie zastanawiałam nad vlogiem ale jak na razie nie widze sie przed kamerą;)

  Reply
 • Królowa Karo
  2014-02-10

  Jeśli chodzi o Vloga, to dla mnie jeszcze bardzo daleka przyszłość, ale dobrze wiedzieć, że jest odpowiednia literatura.

  Reply
 • Henia
  2014-02-10

  To musi być naprawdę ciekawy poradnik. Jeśli w przyszłości zdecyduję się na Vloga z pewnością skorzystam z porad 🙂

  Reply
 • kara
  2014-02-10

  nie planuje w najbliższym czasie zakładać vloga, choć za rok dwa, kto wie? Na pewno zapamiętam tytuł, zwłaszcza, że Ty tak dobrze się o nim wypowiadasz:)

  PS a kiedy Twój vlog startuje?

  Reply
  • Kamson
   2014-02-10

   Mam nadzieję, że w tym tygodniu już coś się pojawi 🙂 A jeśli nie to w przyszłym na pewno

   Reply
   • kara
    2014-02-10

    no to czekam z niecierpliwością:) jestem ciekawa efektu”)
    pozdrawiam :*

    Reply
    • Marta
     2014-02-10

     Ja też czekam na pierwszy film. Pokaż, czego się nauczyłeś, 🙂

     Reply
 • Nathaaliie
  2014-02-10

  Ja jak narazie nie planuje vlog’a. Jakoś nie przekonuje mnie ta forma, ale może kiedyś:)
  Pozdrawiam.

  Reply
 • Justyna
  2014-02-10

  Nie pozostaje nic innego jak zastosować się do tych cennych wskazówek ! Mam nadzieję, że owoc Twoich rozważań nad książką pod postacią vloga pojawi się już wkrótce;) Trzymam kciuki za debiut i pozdrawiam 🙂

  Reply
 • Ciekawa rzecz. W jakiej cenie można ją dostać i gdzie ją kupiłeś? 🙂

  Reply
  • Kamson
   2014-02-10

   Ja ją kupiłem swojego czasu na Allegro za 39,90 + wysyłka, ale można ją kupić prosto od autora 🙂

   Reply
 • Anonim
  2014-02-11

  Świetnie wyszło 🙂 Idealne dla początkujących 🙂

  Reply
 • Kyōki
  2014-02-11

  Świetnie ukazane 🙂 Idealne dla początkujących 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Comment
Full Name
Work email
Website
Company Name

Zapisz się do newslettera. Więcej informacji w Polityce prywatności.